YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ALTIN ÖĞÜT: Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

ÇİZGİ ÇALIŞMALARI

Teknik ve Temel Analiz , İndikatörler , Formasyonlar, Lisanslama sınavları

ÇİZGİ ÇALIŞMALARI

Mesaj Numarası:#1  İleti PEHLİVAN » 11 Oca 2009, 21:38

TREND ÇİZGİLERİ


Charles Dow'un Dow Teorisinin temel prensiplerinin en önemlisi, hisse senedi fiyatlarının bir trendinin olmasıdır. Trend çizgileri, grafikteki iki veya daha fazla uç nokta birleştirilerek gösterilir. Yükselen trendler iki veya daha fazla dip noktanın birleştirilmesi ile çizilir ve destek seviyelerini gösterir. Alçalan trendler ise, iki veya daha fazla tepe noktası birleştirilerek çizilir ve direnç seviyelerini gösterir. [JUSTIFY]Yorumlanması [JUSTIFY]Bir trend çizgisi, grafik üzerinde uç noktaların birleştirilmesi ile çizilen eğim çizgileridir. Yükselen trend çizgileri fiyat destek seviyelerini gösterirken, alçalan trend çizgileri fiyat üst direnç seviyelerini göstermektedir. [JUSTIFY]Bir trend oluşunca piyasada, trend çizgisi kırılıncaya kadar geçerli olacak bir konsensus oluşmuş demektir. [JUSTIFY]Bu çok basit gibi görünür. Önemli olan mevcut trendi, trend çizgisini kullanarak belirlemek ve bu trend kırılıncaya kadar işlem yapmak veya mevcut trendin kırılmasına kadar bekleyerek, yeni oluşan trende göre işlem yapmaktır. [JUSTIFY]Aşağıdaki grafikte iki trend çizgisi gösterilmektedir. İlki " alçalan" trend çizgisidir. Bu çizginin tepeler kullanılarak çizilmiş olduğuna dikkat edin. İkincisi ise, " yükselen " trend çizgisidir. Bu da diplerden geçecek şekilde çizilmiştir.
[/JUSTIFY]
[/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY]

Trendlerin en önemli faydası, içgüdüsel kararları ( satma vakti geldiğini düşünüyorum ) analitik kararlardan ( yükselen trend kırılıncaya kadar bekleyeceğim) ayırmaya yardımcı olmasıdır. Bir diğer yararı ise, daima piyasanın doğru tarafında durulmasını sağlamasıdır.
Kullanıcı avatarı
PEHLİVAN
Bin Başı
Bin Başı
 
İleti: 2739
Kayıt: 04 May 2008, 14:12
Teşekkür etti: 0 defa
Teşekkür aldı: 0 defa

Re: ÇİZGİ ÇALIŞMALARI

Mesaj Numarası:#2  İleti PEHLİVAN » 11 Oca 2009, 21:40

REGRESYON KANALI


Linear regresyon, geçmiş bilgilerden geleceği öngörmek için kullanılan bir istatistiksel araçtır. Hisse senetleri için fiyatlar aşırı noktalara geldiğinde trendi belirlemek için kullanılır. [JUSTIFY]Bir Linear Regresyon trend çizgisi, ana trend çizgisi ile fiyat arasındaki farkı minumuma indirmek için "least square metodu" kullanılarak çizilir. [JUSTIFY]Yorumlanması [JUSTIFY]Eğer belirli bir hisse senedinin fiyatının yarın ne olacağını tahmin etmek isterseniz, "bugünkü fiyata oldukça yakın olacaktır" demek, mantıklı bir tahmin olacaktır. Eğer, fiyatlar bir yükseliş içindeyse, "bugünkü fiyata yakın ama daha yüksek olacaktır." daha doğru bir tahmin olabilir. Linear Regresyon analizi bu tür mantıksal tahminlerin istatistiksel teyididir. [JUSTIFY]Bir Linear Regresyon trend çizgileri, "least square fit" metodu kullanılarak çizilen, ve iki nokta arasından geçen trend çizgileridir. Trend çizgisi gerçek fiyatların tam ortasından geçer. Bu çizgiyi bir "denge" fiyatı olarak düşünürseniz, bunun altında ve üstünde hareket eden alıcılar ve satıcılar aşırı bölgelerde hareket ediyorlar demektir. Linear Regresyon trend çizgisi dengenin oluştuğu noktaları gösterir. [JUSTIFY]Raff Regresyon Kanalı ise, fiyatların Linear Trend çizgisinden muhtemel sapma aralığını gösterir. Gilbert Raff tarafından geliştirilmiş olan Regresyon Kanalı, fiyat grafiği üzerine yapılan bir çizgi çalışmasıdır. Regresyon kanalı fiyat trendi ve bunun sınırlarını hassas bir şekilde gösterir. Linear Regresyon çizgisine eşit uzaklıkta iki paralel çizgi çizilerek oluşturulur. [JUSTIFY]Kanal çizgileri arasındaki uzaklık, bir düşük ve bir yüksek fiyat arasındaki maksimum aralık kadardır.
Hisse senedi fiyatı, Raff Regresyon Kanalı içinde alt çizgi destek, üst çizgi direnç olacak şekilde hareket eder. Fiyatlar çok kısa sürelerde bu kanalın dışına da çıkabilir. Buna rağmen fiyatlar uzun vadede, ters yönde yeni bir trende girilinceye kadar, bu kanal içinde kalır.
Örnek:
[/JUSTIFY][/JUSTIFY]

[/JUSTIFY]
Kullanıcı avatarı
PEHLİVAN
Bin Başı
Bin Başı
 
İleti: 2739
Kayıt: 04 May 2008, 14:12
Teşekkür etti: 0 defa
Teşekkür aldı: 0 defa

Re: ÇİZGİ ÇALIŞMALARI

Mesaj Numarası:#3  İleti PEHLİVAN » 11 Oca 2009, 21:44

GANN ÇALIŞMALARI


W. D. Gann ( 1878-1955 ), fiyat grafikleri üzerinde çalışacak özel bir teknik geliştirdi. Gann'ın tekniğinin temelinde, zaman ve fiyat bileşkesinde, özel bir geometrik açıların kullanımı vardı. Gann, geometrik yapı ve açıların fiyat hareketlerini tahmin etmeye yarayacak özel bir karekteristiği ve açısal ilişkisi olduğuna inanıyordu. [JUSTIFY]Yorumlanması : [JUSTIFY]Gann Açıları belirli bir dip ve tepe ( ya da tersi ) arasına değişik açılarla çizilir. Gann'a göre, fiyatlar 1 x 1 trend çizgisinin üzerindeyken boğa, altındayken ayı piyasası geçerlidir. [JUSTIFY]1 x 1 trend çizgisi yükselen trendde ana direnci gösterir ve bu trend çizgisi kırıldığında ters yönde başka bir trend başlar. Gann 1 x 1 en önemlisi olmak üzere, dokuz özel açı belirlemiştir :

  • 1 x 8 - 82.5 derece,
  • 1 x 4 - 75 derece,
  • 1 x 3 - 71.25 derece,
  • 1 x 2 - 63.75 derece,
  • 1 x 1- 45 derece,
  • 2 x 1 - 26.25 derece,
  • 3 x 1 - 18.75 derece,
  • 4 x 1 - 15 derece,
  • 8 x 1 - 7.5 derece.
[JUSTIFY]Yükselen düşen değerlerin ( 1 x 1, 1 x 8 gibi ) gerçek açılara karşılık gelmesi için, x ve y ekseninde eşit aralıklar alınması gerektiğini unutmayın. Bu, x eksenindeki bir birimin, ( saat, gün, hafta, ay gibi ) y ekseninde de eşit bir birimle karşılık bulması anlamına gelir. Bu kalibrasyonun yapılabilmesinin en kolay yolu, 1 x 1 açısının, 45 dereceye karşılık geldiğini görmektir. Gann, her bir açının destek ve direnç ( trend yönüne bağlı olarak ) olarak çalıştığını gözlemiştir. Mesela, bir yukarı trend süresince 1 x 1 açısı, ana destek olur. 1 x 1 açılı trend çizgisinin kırılması, ana trendin değiştiği anlamına gelir. [JUSTIFY]Gann'a göre, bu durumda fiyatların bir sonraki trend çizgisine kadar düşmesi beklenir (mesela 2 x 1 açısına kadar ). Diğer bir deyişle, bir açı geçildiği zaman, fiyatların bir sonraki açıya kadar bir düzeltme yapması beklenir. Gann'ın piyasa hareketleri üzerine bir çok çalışması vardır. Bunlar, Gann Çizgileri, Gann Fanları ( Gann Fans ) ve Gann Izgaraları ( Gann Grids ). [JUSTIFY]Örnekler :
Gann Fanları


Gann Grid
Kullanıcı avatarı
PEHLİVAN
Bin Başı
Bin Başı
 
İleti: 2739
Kayıt: 04 May 2008, 14:12
Teşekkür etti: 0 defa
Teşekkür aldı: 0 defa

Re: ÇİZGİ ÇALIŞMALARI

Mesaj Numarası:#4  İleti PEHLİVAN » 11 Oca 2009, 21:46

FİBONACCİ ÇALIŞMALARI


Leonardo Fibonacci 1170 yılında İtalya'da doğan çok önemli bir matematikçiydi. Fibonacci'nin, Fibonacci sayılarını, Mısır'daki Giza piramidini incelerken bulduğu söylenir. Fibonacci sayıları her sayının, kendinden önceki iki sayının toplamından oluştuğu bir sayı serisidir: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610... vb. Tek tek ele alındığında birbirleriyle hiç bir ilişkisi olmayan bu sayıların arasında, serideki her sayının bir öncekinin yaklaşık 1,618 katı olması gibi bir ilişki oluşur. [JUSTIFY]Fibonacci çalışmaları dört adettir: Yay ( arc), fan, geri alma çizgileri ve zaman bölgeleri. [JUSTIFY]Fibonacci çalışmalarının genel yorumlaması, hisse senedi fiyatlarının bu çizgilere yaklaştığında bir trend değişikliğine uğrayacağı şeklindedir.Yaylar: [JUSTIFY]Fibonacci Yayları , iki uç nokta arasına ( mesela bir dip ve bir tepe ) bir trend çizgisi çizerek, sonra da ikinci uç noktayı merkez alarak, % 38.2, %50.0 ve %61,8 seviyelerine çizilen yaylardır. Bu yayların yorumlaması, fiyatların yaylara yaklaştıkça destek ve direnç bulması şeklindedir. [JUSTIFY]Fibonacci Yayları ve Fibonacci Fan Çizgilerinin her ikisini birlikte çizip, kesişme noktalarını destek ve direnç olarak düşünmek de, bilinen bir yorumlama yöntemidir. [JUSTIFY]Aşağıda British Pound grafiği üzerinde, Fibonacci yaylarının nasıl destek ve direnç olarak çalıştığı gösterilmiştir. "A", "B" ve "C" noktalarına dikkat ediniz.Hız Çizgileri tekniğine çok benzer ) Aşağıdaki grafikte, fiyatların Fan Çizgilerinde, nasıl destek bulduğu gösterilmiştir.

Fan Çizgisi üzerindeki "A" noktasında, fiyatların çizgiyi hemen kıramadığını, burada bir kaç gün oylanadığını görebilirsiniz. Bu çizgi kırıldıktan sonra, fiyatlar hızla bir alttaki fan çizgisine geriliyor ve "B" ve "C" noktalarında destek buluyor. "C" noktasında güç kazanıyor ve "D" noktasına kadar bir yükseliş başlıyor, burada yeni bir dirençle karşılaşıyor. Dönüyor ve yeni desteği "E" noktasında destek buluncaya kadar düşüş yaşanıyor. Buradan yeniden güç alarak, yeni bir yükseliş başlatıyor. [JUSTIFY]Geri Alma Çizgileri : [JUSTIFY]Fibonacci Geri Alma Çizgileri, mesela bir dip ve bir tepe arasına çizilen trend çizgisini, 9 yatay çizgi ile bölünmesi ile oluşturulur. Bu 9 yatay çizgi, 0.0%, 23.6%, 38.2%, 50%, 61.8%, 100%, 161.8%, 261.8%, and 423.6%. fibonacci seviyelerinden geçer. ( Bu çizgilerden bazıları, skala dışında kaldığından görünmüyor olabilir.) [JUSTIFY]Belirli bir fiyat hareketinden sonra ( aşağı veya yukarı ), fiyatlar bu hareketin bir kısmını geri almaya çalışır. Fiyatlar geri dönerken, Fibonacci çizgileri seviyelerinde direnç veya destek bulur. Aşağıdaki grafikte bir ana dip ve tepe arasındaki, Fibonacci Geri Alış Çizgileri gösterilmiştir.


%23.6 ve %38.2 Fibonacci seviyelerinde oluşan destek ve direnç etkisi çok net görülebilmektedir. [JUSTIFY]Zaman Bölgeleri : cFibonacci Zaman Bölgeleri bir dik çizgi serisidir. Fibonacci aralıklarında (mesela, 1,2,3,5,8,13,21,34 vs.) yerleştirilir. Yorumlanması ise, bu zaman aralıklarına yakın yerlerde, fiyatlarının değişecebileceğini düşünmektir. [JUSTIFY]Aşağıdaki örnekte, 1970'de oluşan dipten itibaren, Dow Jones Industrial endeksi üzerine çizilen, Fibonacci zaman aralıklarını görebilirsiniz.Zaman çizgilerine yakın yerlerde, çok belirgin yön değişiklikleri görülmektedir.
Kullanıcı avatarı
PEHLİVAN
Bin Başı
Bin Başı
 
İleti: 2739
Kayıt: 04 May 2008, 14:12
Teşekkür etti: 0 defa
Teşekkür aldı: 0 defa


Güncelborsa Piyasa ve Borsa Okulu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Bing [Bot] ve 2 misafir

cron